Stryjo — Nikola Kołodziejczyk/Maciej Szczyciński/Michał Bryndal


Info

Presskit

Multimedia

Sklep

Kontakt


Stryjo to połączenie kreatywnych umysłów Michała Bryndala, Nikoli Kołodziejczyka i Macieja Szczycińskiego. Razem tworzą muzykę komunikatywną, spójną i żywiołową - wymykającą się sztywnej klasyfikacji. Muzyczna mieszanka jaką serwuje grupa to wynik połączenia trzech różnych dźwiękowych środowisk i dopełniających się temperamentów. Michał Bryndal jest znany ze współpracy z takimi zespołami jak Voo-Voo, Wojtek Mazolewski Quintet, czy Paweł Domagała natomiast Nikola Kołodziejczyk jest silnie związany z dużymi składami na styku muzyki jazzowej i klasycznej, komponował m.in. dla Richarda Bony i Metropole Orkest, Maciej Szczyciński zapraszany jest do zespołów przez Zbigniewa Namysłowskiego, Mikę Urbaniak czy Michała Bajora, grał z The Hilliard Ensemble, wykonuje również muzykę filmową i kameralną. Wspólnie muzycy łamią schematy jazzowego trio wprowadzając procesy skrajnie demokratyczne, stawiając na interaktywność. Zamiast budować utwory z typowych klocków opowiadają historie. Większość poszukujących muzyków czerpiących z pełnej improwizacji kieruje swoje poszukiwania w stronę grania free, ale Stryjo ma na myśli co innego - wciągające liryczne i niepozbawione humoru opowieści, które mówią o szacunku i wartości słuchania w muzyce. Stryjo w ostatnich latach odwiedziło muzyczne sceny na Węgrzech, w Korei Pdn, Turcji, Singapurze, Czechach, Chinach, Meksyku, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku zespół wydał dwupłytowy album „A Vista Social Club”.

Nikola Kołodziejczyk – Większość swojego czasu poświęca tworzeniu zapisu nutowego lub istotnemu zmienianiu wcześniej napotkanego zapisu nutowego, końcowym efektem obu czynności jest muzyka. Kiedy gra, to zwykle używa instrumentu klawiszowego, jest pianistą. Kiedy kieruje orkiestrą, posługuje się batutą, jest więc również dyrygentem. więcej...

NIKOLA KOŁODZIEJCZYK – kompozytor, aranżer, dyrygent i pianista.
Zdobywca dwóch Fryderyków – w kategorii „Jazzowy Album Roku” (2016 r.) oraz „Jazzowy Debiut Roku” (2015 r.). Nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2015 r.). Stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour, uczestnik Music Masters on Air (MusMA), zdobywca wielu nagród - m.in. Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach „Nadzieja Melomanów” i „Płyta Roku”, a także laureat konkursów m.in. na Transatlantyk Instant Composition Competition, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Krokus Jazz Festival, Jazz Juniors i innych. Półfinalista Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival (2007 r.).
Jego muzyka zamawiana jest przez instytucje oraz artystów z kraju i ze świata (m.in. Belgia, Nowa Zelandia, Tunezja, Holandia), wykonywały ją takie gwiazdy jak Richard Bona wraz z Metropole Orkest, wiele orkiestr symfonicznych pod batutą samego Kołodziejczyka, w tym orkiestry filharmonii Szczecińskiej, Koszalińskiej, Wrocławskiej (NFM Leopoldinum), Łódzkiej, Podlaskiej, Lwowskiej, a także takie orkiestry i big bandy jak Jazz Orchester Regensburg, Nederlands Blasers Ensemble, Amine et Hamza M'Raihi, Concept Art Orchestra, Nigel Kennedy Orchestra of Life Strings, Akademicka Orkiestra Barokowa, Orkiestra L'Autunno, Multiplayer Ensemble, Big Band Małopolski i wiele innych.)
Nikola Kołodziejczyk jest autorem niezliczonej ilości aranżacji oraz kompozytorem suit koncertowych; „Chord Nation” na orkiestrę jazzową, „Barok Progresywny” na instrumenty historyczne, ludowe i współczesne, „Koncertu na fortepian i sinfoniettę” (solista: Dominik Wania), „Koncertu na puzon i orkiestrę symfoniczną” (solista: Bart van Lier), „Koncertu Brzezińskiego” na maszyny do szycia, maszyny do pisania i 9 instrumentalistów, „Wisent” na kwartet smyczkowy i elektronikę oraz Instant Ensemble na komponowanie strumieniowe w czasie rzeczywistym dla 7 instrumentalistów, skomponował także muzykę do widowiska taneczno-muzycznego „Kryptonim 27”.
Razem z Michałem Tomaszczykiem jest twórcą Konglomerat Big Band. Wraz z Michałem Bryndalem i Maciejem Szczycińskim współtworzy Stryjo — trio poświęcone improwizowanym kompozycjom.

Michał Bryndal – Perkusista posługujący się głównie techniką uderzania specjalnie wyprofilowanymi kawałkami drewna w przedmioty wykonane z mieszanki metalu, drewna i tworzyw sztucznych generując w ten sposób dźwięk. więcej...

MICHAŁ BRYNDAL – perkusista
Podwójny magister sztuki, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu i Instytutu Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Związany początkowo ze sceną Toruńską (zespoły – Staff, Gribojedow i Sofa). W 2005 zrezygnował z ówczesnej współpracy na rzecz dziennych studiów w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na studiach rozwinął wiele muzycznych kolaboracji m.in. z Nikolą Kołodzieczykiem czy Adamem Bałdychem. W 2010 roku dołączył do kwintetu Wojtka Mazolewskiego z którym nagrał dwa albumy. W maju 2011 dołączył do legendarnego zespołu Voo Voo prowadzonego przez gitarzystę i kompozytora Wojciecha Waglewskiego. Z Voo Voo nagrał 3 płyty - „Nowa Płyta” w 2012 r., „Dobry Wieczór” oraz „7”. Koncertował również z Moniką Borzym, Mariuszem Lubomskim, Arturem Andrusem, Piotrem Wyleżołem, Marią Peszek, Sorry Boys, OSTR, Ewą Bem, Mietkiem Szcześniakiem, Adzikiem Sendeckim, orkiestrą perkusyjną Ritmodelia i wieloma innymi.

Maciej Szczyciński – Kontrabasista i gitarzysta basowy odpowiadający za linie basu w utworach muzycznych, w tym celu obsługuje instrumenty z drewna, posiadające struny, szarpie je palcami lub smyczkiem. więcej...

MACIEJ SZCZYCIŃSKI – kontrabasista, gitarzysta basowy, producent
Niezwykle doświadczony muzyk zarówno koncertowo jak i sesyjnie (brał udział w nagraniu ponad 100 płyt i ścieżek dźwiękowych do filmów). Laureat takich konkursów jak Jazz nad Odrą, Jazz Juniors oraz Bielska Zadymka Jazzowa. Absolwent klasy kontrabasu klasycznego w średniej szkole w Warszawie, podyplomowego studium jazzowego oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma m.in. występy w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Nikoli Kołodziejczyka, Marcina Olaka, Adama Bałdycha, współtworzy zespół Bisquit oraz Stryjo. Współpracował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Jagodzińskim, Urszulą Dudziak czy Ryszardem Rynkowskim.

„Tak jak najlepsza swobodna improwizacja brzmi tak jakby była efektem narzuconej formy - gdyż jej celem jest ciągłe tworzenie struktury z niczego - tak koncert Stryjo był absolutnym sukcesem. Muzyka była tworzona w zasadzie ze świeżego powietrza, a jednak brzmiała jakby była wcześniej zaplanowana. Komunikacja wewnętrzna członków zespołu - komponujących w trakcie grania - była godna podziwu. Małe motywy któregokolwiek z muzyków były przejmowane i ekstrapolowane przez pozostałych.” - John Kelman (AllAboutJazz.com)

„W życiu nie słyszałam czegoś podobnego, występ Stryjo porównywalny był z wysłuchaniem na żywo II Symfonii Mahlera, a na scenie było zaledwie trzech artystów! Forma budowana z powietrza, a jednak jakby zaplanowana z perfekcyjnością popisów Guthriego Govana, słyszałam inspiracje klasykami zarówno ze świata jazzu (momenty wyjęte jak ze studia Rudy'ego Van Geldera), przeplatające się pomnikowymi nagraniami Bogdana Borowskiego wprost ze świata współczesnej wymagającej sceny rozrywkowej. Magia.” - Alina Rybarczyk (kierownik pociągu relacji Warszawa-Kraków)

Contact:
Roch Siciński - manager
+48 508 072 445